Almedalsbloggare i Expressen
Almedalsbloggens chefredaktör respektive ansvarig utgivare Stina Morian och Magnus Ljungkvist skriver i dag i Expressen om det positiva med att så många riksdagsledamöter mikrobloggar med hjälp av Twitter.Debattinlägget är en replik på vad Henrik Oscarsson, docent i statsvetenskap och ”expert” på opinionsbildning, skrev i går om att ”Twitter är vertikal envägskommunikation av gammalt klassiskt snitt” där ”Möjligheterna till interaktion och diskussion är obefintliga”.
I sin artikel refererade Oscarsson till Almedalsbloggens systersajt Twixdagen, på vilken han menade att riksdagsledamöter och partihögkvarter ”har anslutit till vad som närmast är att likna vid en tävling i twitter”.
På Twixdagsbloggen går det att läsa mer om den senaste tidens debatt om hur svenska politiker använder sig av sociala medier.



