Debattdueller mellan s och m
Socialdemokraternas och moderaternas respektive toppnamn i EU-valet, Marita Ulvskog och Gunnar Hökmark, möts i en debatt den 27 maj. Det är den första av flera debatter mellan s och m inför valet den 7 juni.
Socialdemokraterna och moderaterna har enats om att mötas i en rad debatter inför Europaparlamentsvalet. Plats och datum för de första sju debatterna är nu inplanerade. De exakta tidpunkterna för debatterna bestäms av partierna lokalt och meddelas senare.
Färdiga datum och orter för de sju första debatterna:
27 maj Marita Ulvskog – Gunnar Hökmark i Västerås
28 maj Göran Färm – Susanne Haby i Uppsala
28 maj Jens Nilsson – Christoffer Järkeborn i Karlstad
29 maj Olle Ludvigsson – Anna Ibrisagic i Luleå
29 maj Anna Hedh – Hans Wallmark i Malmö
2 juni Åsa Westlund – Christofer Fjellner i Göteborg
3 juni Hillevi Larsson – Inger René i Borås
Ardalan Shekarabi – Anna-Maria Corazza Bildt, tid och plats meddelas senare.





En kommentar
En stilla undran.
Kommer ”SVT PUBLIC SERVICE” att sända från dessa debatter så att alla Sveriges medborgare kan ta del av dessa X antal debatter.För alla bor ju inte där dessa debatter kommer att försigå.
PS:Det vore ju ett bra arbetstillfälle för SVT:S
AGENDA eller någon annan avdelning i SVT att utföra.
Annars kanske det finns någon vänlig person som är bra på att sköta en filmkamera som kan göra det istället om nu inte SVT har tid eller resurser.
PS:Det går kanske också att lägga upp en torrentfil på Google för nedladdning eller streama det på YouTube!
DS:Sharing is caring som det heter.