Det går vilda rykten om att en hemlig fest arrangeras i morgon kväll någonstans i Stockholm, dit man bara hittar om man kontaktats personligen. Enligt våra källor blir det dans och snusk. Gissningsvis inga mingelbilder.
Trender under Almedalen? 330 arrangemang nu anmälda.
Med fem dagar kvar tills Gotlands kommuns kalendarium stänger kan vi nu konstatera att lite drygt 330 arrangemang finns anmälda. Finns det några heta trender att spana in redan nu under årets Almedalsvecka?
Mja, än så länge är det svårt att dra några större växlar på de anmälda eventen men 46 av 334 kategoriserar sig under rubriken Näringsliv, 35 under Klimat/Miljö och 38 under Sysselsättning/Arbetsmarknad. Alla klassiska Almedalsämnen.
Trots att Sverige under Almedalsveckan blir ordförandeland för EUs ministerråd är det endast 20 stycken aktiviteter med labeln EU. Det verkar något oroväckande om organisationer och partier är rädda för en EP-valsbaksmälla som gör att vi redan i sommar är trötta på Europa.
Inte heller den rådande finanskrisen gör så stort avtryck som man kanske skulle kunna tro, 20 stycken aktiviteter sorteras in under Ekonomi och det handlar ju förstås om många fler perspektiv än just den aktuella krisen.
Vis av tidigare års erfarenheter vet vi dock att det brukar rassla till ordentligt med kalenderanmälningar de sista dagarna. Kanske är det då årets ämne seglar upp? Den 8 juni klockan 24.00 stängs kalendern så passa på att registera era aktiviteter redan nu.



