Gunnar och Ella sämsta toppkandidaterna
Marit Paulsen är personvalets absoluta drottning. Hon fick över 51 procent av kryssen och fler röster i antal räknat än i hennes förra succéval 1999. Gunnar Hökmark var toppkandidaten med sämst personligt genomslag, tätt följd av Ella Bohlin. Alf Svensson visar återigen att han är en politiker som är större än sitt parti. Där har ni några av slutsatserna efter att personrösterna räknats klart.
Valmyndighetens sammanräkning av personrösterna är genomförd. Strax före klockan elva på onsdagskvällen hade alla 6.060 svenska valdistrikt räknats. Siffrorna visar att det är tre kandidater som sticker ut från mängden genom ett kraftfullt personligt stöd från väljarna – Marit Paulsen från folkpartiet, moderaternas Anna Maria Corazza Bildt och kristdemokraternas Alf Svensson.
Därmed petar Pastor Svensson och fru Bildt ut förstanamnet Ella Bohlin respektive kommunalrådet från Göteborg Susanna Haby från maktens köttgrytor i Bryssel. Corazza Bildt tar genom en stark personvalskampanj ett kliv från åttonde till andra plats på moderaternas lista, medan Svensson hoppade upp från nionde till första plats.
Marit Paulsen fick smått osannolika 220.266 stycken kryss av folkpartiets väljare, vilket kan jämföras med de 217.976 kryss som hon fick i EU-valet 1999. Övriga två folkpartister som är invalda tack vare sin plats på valsedeln är Olle Schmidt som fick 2,7 procent och tredjenamnet Cecilia Wikström med 4,1 procent.
Gunnar Hökmark är den toppkandidat som gör sämst personval med 15,2 procent kryss, följd av Ella Bohlins 18,6 procent. Tre av moderaternas fyra parlamentariker sitter på personligt mandat tack vare att de passerade femprocentsspärren i personvalet. Samma tre moderater – (Christofer Fjellner är den tredje) – bor också alla i Stockholm, vilket visar vikten av att vara både ett känt namn och komma från en stor stad om man vill nå framgång i ett svenskt personval. Den fjärde moderaten är Anna Ibrisagic från Luleå som fick 4 procent kryss. Frågan som moderaterna har att hantera i eftervalsanalysen är om Hökmark var ett sänke i den moderata valrörelsen, trots sin mycket starka interna position i den stora partigrupp som moderaterna tillhör i Bryssel.
Den unga socialdemokraten Evin Cetin från Södertälje som makthavare.se tidigare har skrivit om, och som varit den okända uppstickare som fått störst medialt genomslag med sin personvalskampanj lyckades med sina 2,8 procent inte ta plats i parlamentet, även om det faktiskt räckte till en femteplats i den interna socialdemokratiska krysskampen. Socialdemokraterna har tre av fem parlamentariker som sitter på personligt mandat de kommande fem åren – Marita Ulvskog (22,5 procent), Olle Ludvigsson (6,9 procent) och Åsa Westlund (5,2 procent). De övriga två – Anna Hedh (2,7 procent) och Göran Färm (2,6 procent) – blev invalda tack vare sin plats på valsedelen.
Kristdemokraterns toppnamn Ella Bohlin får stå på tillväxt ytterligare något eller några år innan hon får chansen igen. Alf Svensson sopade med 36,5 procent banan med Bohlins 18,6 procent. Men en lågoddsare får väl ändå vara att Bohlin som jobbat hårt under hela kampanjen och gett ett påläst och seriöst intryck återfinns högt upp på en kd-lista i riksdagsvalet nästa år.
Centerpartiets Lena Ek fick 33,4 procent. Vänsterpartiets Eva-Britt Svensson 21,8 procent. Miljöpartiet har två politiker i den gröna gruppen, som båda är personvalda. Ettan på valsedeln Carl Schlyter fick 25,6 procent och Isabella Lövin som var andranamn på listan fick 13,7 procent.
Piratpartiets förstanamn Christian Engström är också han personvald med 19,4 procent av rösterna.





4 kommentarer
Vill ni berätta för oss hur många procent fick de tio topkandidaterna i Centerpartiet?
MVH
Martin Nkoubou
Hos valmyndigheten kan du hitta samtliga resultat för alla centerpartister som stod på listan: http://www.val.se/val/ep2009/slutresultat/personroster.html
Alf Svensson har aldrig varit pastor. Är tituleringen byggd på okunskap eller ovilja?
Det finns en tredje kategori som den kan vara byggd på, humor.
Jag vet att pastor inte är den formellt korrekta titeln på Alf Svensson. Förvisso är han uppväxt i en frikyrklig familj, men det var hans far som var frikyrkopastor. Men jag tror inte att Svensson, med ålderns rätt, skulle ha någonting emot att tituleras pastor i ett sammanhang där det sker med glimten i ögat. Eller för att citera honom själv när han under en intervju med Hagge Geigert på 1980-talet fick frågan om han nyttjade dator. Han svarade: ”Nej, jag är humanist!”.