Polisens önskelista
Polisförbundet har många seminarier under veckan. På onsdagsmorgonen utlovades debatt om FRA för polisiära ändamål med representanter för båda blocken.
Seminarium: Ska Polisen ha tillgång till signalspaning?
Arrangör: Polisförbundet
Lokal: Wisby Strand
Publik: 50 personer
Budskap: Detta har hänt i frågan. Vi vill spana mer, för er skull.
Citatet: ”- Jag är skåning.” (SÄPO-chefen Anders Danielsson om vem han är)
Ett frukostseminarium kan ha olika syften, för olika personer. Ett syfte är att erbjuda frukost. Där lyckades Polisförbundet acceptabelt, även om brödet kanske var lite torrt.
Ett annat syfte kan vara att få dit folk. 50 personer är hyfsat för ett seminarium denna vecka, men lokalen var möblerad för kanske det dubbla. Å andra sidan är 08.00 en svår tid, särskilt när det redan gått någon dag under veckan. Godkänt där också.
Ett bra seminarium har också bra politisk täckning, helst så det kan hetta till. Här fanns riksdagsledamöterna Annie Johansson (C) och Alice Åström (V), liksom generaldirektören för SÄPO Anders Danielsson och Polisförbundets ordförande Jan Karlsen.
Trots piratpartitröjor i publiken hettade det däremot aldrig till riktigt. I stort sett alla deltagare ville betona hur de sett integritetsaspekten som viktig innan ”de andra” begrep det. Anklagelserna från oppositionen mot regeringssidan fanns där, men egentligen bara svagare än tidigare. Större delen av tiden kom i praktiken att ägnas åt en exposé över turerna sedan 2006, som visserligen varit många.
De båda polisiära representanterna upprepade mantrat om att man vill ha en politisk prioritering, för att inte sedan anklagas för att inte kunna förebygga och beivra allvarliga brott på ett effektivt sätt.
Om detta söminga seminarium var någon indikation kan samtliga i stället ersättas med att direkt läsa Polisförbundets upptryckta och koncisa önskelista, som stod att läsa i storformat bredvid talarna:
- Bygg polisarbete på kunskap
- Prioritera kampen mot den organiserade brottsligheten
- Ge Polisen tillgång till signalspaning
- Ge polisiära befogenheter till färre aktörer
- Låt etiken vara en ledstjärna i allt polisarbete
Men det kunde vi ju ha läst oss till utan att ha kommit dit.




