Ordningsmannen Schyfferts succé
Komikern Henrik Schyffert gjorde ett bejublat framträdande för ombuden då han på lördagseftermiddagen från talarstolen drog ordningsreglerna för kvällens kongressfest. Makthavare.se har citaten och Youtubelänken.
- Mona Sahlin kommer tyvärr inte kunna delta på festen i kväll. Hon ska fira Michael Bindefelds 50 ½-årsdag, så hon kommer åka till Ibiza med några glada bögar.
- Tyvärr har det kommit ut till vänsterpartiet att det ska vara fest här i kväll, och den officiella linjen är förstås att de är jättevälkomna, men vi vet ju alla vad vi egentligen tycker. Så om de dyker upp så stänger vi bara av musiken, släcker lamporna och lägger oss på golvet tills de har avlägsnat sig.
- Thomas Bodström kommer i kväll, men han kommer lite sent eftersom hans stylist ska lägga slingor i håret först.
- Man måste röka utomhus, och om det är några miljöpartister här så gäller det alltså all sorts röka.
- Göran Persson är här, fast nu inte med så mycket makt, officiellt i alla fall. Det är lite som i filmen King-kong. Han har så oerhört mycket kraft så han vill slita sig från repen när han är fjättrad i New York. Men reta honom inte för då sliter sig Göran och tar med en blond tjej över axeln upp i Nackamasten. Och alla bara ”Nej, skjut inte, det är Margot”, och då svarar Göran ”Margot, vilken jävla Margot?”
Se hela framträdandet här.




