Hedvall till kritiserad PR-byrå
Dagens Media rapporterar om den från Dagens Nyheters ledarsida nyligen pensionerade Barbro Hedvall blir PR-konsult på Burson-Marsteller. Samma firma som Christofer Fjellner, Europaparlamenteriker, för en tid sedan kallade för ”mest puckade lobbyist hittills”.
Barbro Hedvall följer trenden av att framgångsrika tyckare och tänkare går vidare till PR-branschen, se Lena Smedsaas, Göran Persson och Anders Björck, för att nämna några. På Burson-Marsteller blir Hedvall bland annat kollega med Hans Kullin som är ett namn inom sociala medier. Men byrån har nyss fått svidande kritik genom just sociala medier som Facebook och Twitter. Christofer Fjellner skrev i slutet av oktober : Mest puckade lobbyisten hittills: Burson Marsteller Sverige! De ringde en kollega till mig, bad om möte men vägrade säga vem de företrädde!
Enligt Burson-Marsteller Sverige så rör det hela sig om ett missförstånd, och att man har haft ett positivt samtal med Fjellner och rett ut detta. På Fjellners Facebookssida finns dock fortfarande endast kritiken att läsa. Bra och tydlig reaktion av Burson-Marsteller, men kanske borde man även bemöta kritiken där den finns?





En kommentar
[...] Read the whole article [...]