Abrahamsson gjorde succé i moderaternas provval
Den före detta ledarskribenten Maria Abrahamsson har gjort succé i provvalet till riksdagen. Hon kom på plats tre på riksdagslistan för Stockholms stad, före en rad etablerade riksdagsledamöter. Nykomligen Johnny Munkhammar kom på plats 17 på Stockholms läns riksdagslista.
Det interna moderata provvalet till de båda riksdagslistorna för Stockholms stad och län har offentliggjorts. I länet vann som tippat Fredrik Reinfeldt som solklar etta följd av i tur och ordning Ewa Björling, Hillevi Engström, Anna Kinberg Batra och Karin Enström på en femteplats.
I Stockholms stad toppade Beatrice Ask provvalet med flest röster bland de moderata partimedlemmarna. På andra plats kom Lena Adelsohn Liljeroth följd av Maria Abrahamsson, Mats G Nilsson och Sofia Arkelsten.
Det kompletta valresultatet för moderaternas riksdagslista i Stockholms län går att läsa här och för Stockholms stad här.
I dagsläget har moderaterna 17 platser i riksdagen i Stockholms län och elva platser på Stockholms stads riksdagsbänk. Därmed lyckades Johnny Munkhammar knipa den sista valbara platsen om det rådgivande provvalsresultatet skulle komma att fastställas som de slutgiltiga riksdagslistorna. Dessa spikas på moderaternas nomineringstämmor den sjätte februari (länet) respektive den 13 februari (staden).
Bland övriga namn placerades Abrahamssons före detta chef på Svenska Dagbladet, riksdagsledamoten Mats Johansson, på plats nummer nio i staden och Reinfeldts närmaste man, statssekreterare HG Wessberg på plats åtta. Den före detta muf-ordförande Johan Forssell som i dag arbetar som planeringschef åt moderaternas partiledning kom på plats tio.
I stadens proval kom vidare gymnasieeleven Anton Abele på en femtondeplats och Reinfeldts pressekretare Edvard Unsgaard på plats 21.
I länet finns en klar manlig dominans bland de 17 första namnen med endast sex kvinnor bland dessa. Det ökar antagligen möjligheten för det moderata kommunalrådet Maria Stockhaus i Sollentuna som kom på plats 19 att flyttas upp på en valbar plats på den slutgiltiga riksdagslistan.
Maria Abrahamsson gästade tidigare i år Makthavarölen där hon utfrågades av Magnus Ljungkvist. Utfrågningen filmades och går att se här.




