Opinionsläget: Trösklarna minskar för Sverigedemokraterna
Den uppmärksamhet Sverigedemokraterna och dess frågor fått under månaden har bidragit till att partiet nu ökar i opinionsmätningarna. Detta bidrar till att förstärka trenden där Sd i allt större utsträckning kommit att ses som ett seriöst och etablerat parti, vilket minskar trösklarna för väljarna att visa sitt stöd för partiet. Det skriver Makthavare.se:s Svend Dahl i en analys av opinionsläget.
I oktober månads sammanställning av opinionsundersökningarna fortsätter socialdemokraternas nedåtgående trend. Partiet får 32,8 procent jämfört med 33,7 procent i september månads sammanställning. Stefan Löfven fortsätter visserligen att åtnjuta höga personliga förtroendesiffror, men de försök att konkretisera partiets politik som skett under mätperioden har hittills inte gjort några positiva avtryck i opinionen.
Men inte heller moderaterna och de andra allianspartierna har tjänat opinionsmässigt på de förtydligande av alliansens och socialdemokraternas sakpolitiska profiler som budgetpropositionen respektive den så kallade affärsplanen för Sverige inneburit. Samtliga allianspartier uppvisar i princip oförändrat opinionsstöd.
Socialdemokraternas tillbakagång innebär dock att avståndet mellan blocken minskar något jämfört med föregående månad. Alliansen får 43,1 procent medan den rödgröna oppositionen får 47,5 procent, vilken innebär en minskning av gapet med en procentenhet jämfört med sammanställningen i september.
Det mest anmärkningsvärda i denna sammanställning är dock sverigedemokraternas uppgång. Partiet har under hela året legat stabilt mellan 6 och 7 procent, men rycker under oktober fram till 8,4 procent och utmanar därmed miljöpartiet om platsen som Sveriges tredje största parti.
Att sverigedemokraterna ökar kraftigt under oktober kan sannolikt till stor del förklaras av att den uppmärksamhet partiet och dess frågor fått under månaden. I Agendas partiledardebatt var sverigedemokraternas problembeskrivning en av utgångspunkterna för diskussionen samtidigt som media rapporterat kring partiledningens arbete med att tona ned extremism inom partiorganisationen.
Detta bidrar till att förstärka den underliggande trenden där sverigedemokraterna i allt större utsträckning kommit att ses som ett seriöst och etablerat parti, vilket minskar trösklarna för väljarna att visa sitt stöd för partiet.





8 kommentarer
M, FP, C, KD 43,0 % (-1,2/-6,4)
S, V, MP 48,3 % (-0,3/4,7)
M 29,7 % (-0,7/-0,4)
FP 5,7% (-0,6/-1,4)
C 4,2 % (-0,0/-2,4)
KD 3,4 % (0,1/-2,2)
S 33,5% (-0,3/2,8)
V 6,2 % (0,6/0,6)
MP 8,6 % (-0,6/1,3)
Jag noterar att M och Fp tappar 1,3 procent och är de partier som tappat precis lika mycket som SD ökat7,7% (1,3/2,0)
Siffrorna längst till höger avser 2010 års val
Övriga partier? 0.7% Där hittas Piratpartiet. Kanske dags att lyfta fram det som en kontrast till sd.
Det är helt tydligt att Politiska 7-klövern och medias skrämsel för Sverigedemokraterna har slutat att fungera.Det är också helt omöjligt att undanhålla folket de faktiska omständigheterna kring invandringspolitikens låt-gå mentalitet. Folket ser ju att de kläms åt på alla sätt medan invandringskostnaderna är som att tömma vatten i en rutten stubbe
Jag tycker att man borde väga in Sentio också, och såldes lägga på ytterligare några tiondelar på SD:s siffror. SD har varit tredje största parti i Sentio med ca 10% av väljarstödet i flera månader nu, och Sentio var faktiskt väldigt träffsäkra i sina mätningar 2010.
Folk har väl äntligen börjat att förstå att SD INTE är en bunt rasister utan ett seriöst sverigevänligt parti…..
Samuel, Sentio ingår i underlaget. Opinionsläget är den poll of polls som väger in siffror från samtliga i Sverige verksamma opinionsinstitut.
Att sverigedemokraterna ökar kraftigt under oktober kan sannolikt till stor del förklaras av att den uppmärksamhet partiet och dess frågor fått under månaden
Tacka f-n för det. Ett antal kaffekoppar i fel strupe då morgontidningarna lästs och bl.a Migrationsverkets knäande under trycket inte går att undvika att läsa om samtidigt som det varslas anställda och vi ska jobba längre eller räkna med märktbart högre skatter.