Sd bryter upp blockpolitiken

I helgen håller Sverigedemokraterna sin kongress, landsdagar som partiet kallar det. Med höga opinionssiffror och en välfylld valkassa ställs frågan på sin spets. Vad ska de etablerade partierna göra om Sd tar sig in i riksdagen? I dagsläget kan de väljare som ogillar att Sverige i praktiken håller på att gå mot ett tvåpartisystem rent av taktikrösta på Sverigedemokraterna. Det verkar förfärande nog vara den mest verksamma metoden att få stopp på blockpolitiken.

Med det som sagts hittills i regeringsfrågan är det svårt att se hur blocken ska kunna bestå om Sverigedemokraterna blir vågmästare i riksdagen. Den rödgröna oppositionen har varit väldig tydlig med att den inte kommer att regera vare sig med ett direkt eller indirekt stöd från Sd. Alliansregeringen har i skrivande stund inte varit lika kategorisk. Fredrik Reinfeldts vanliga kyla har förbytts i irritation när han pressas på om han kan sitta kvar med Sverigedemokraterna som vågmästare. Det är inte så konstigt. För regeringen är det viktigt att valrörelsen blir en kamp mellan två alternativ. Att då stöka till det med att svara på frågor om Sd – som ingen vill ta i med tång – stör planeringen.

Ändå är det ingen djärv gissning att Fredrik Reinfeldt, liksom Mona Sahlin och de rödgröna, måste komma med tydligare besked än hittills, även om Reinfeldts allianskamrater verkar hoppas slippa det. Blir Sverigedemokraterna tungan på vågen och de borgerliga fortfarande har fler platser i riksdagen än oppositionen kan regeringen sitta kvar, säger en av de borgerliga partiledarna. Om Sd lägger ner eller röstar för Fredrik Reinfeldt som statsminister vid en förtroendeomröstning är det så mycket att göra något åt, är slutsatsen.

Men även om de borgerliga är större än de rödgröna är bekymren knappast över för det. Om oppositionen håller ihop och presenterar ett gemensamt budgetalternativ blir det i praktiken Sd som bestämmer vilken budget som ska antas. Det är precis den situationen som uppstått i en rad kommuner och tvingat fram majoritetsbildningar över blockgränsen efter starka påtryckningar från de centrala partiledningarna. Sverigedemokraterna ska isoleras från allt inflytande enligt det påbud som gått ut från såväl M som S högkvarter. Det vore märkligt om inte rikspolitikerna skulle följa sina egna rekommendationer när det gäller dem själva.

Skulle de rödgröna bli större i riksdagen än de borgerliga är utgången än mer given. Då kan Fredrik Reinfeldt bara sitta kvar med direkt stöd från Sverigedemokraterna. ”Det går naturligtvis inte”, säger den borgerliga partiledaren. Men därmed är det knappast fritt fram för de rödgröna att ta över. Håller den borgerliga alliansen ihop i opposition är det bara för Sd att rösta på deras förslag och fälla regeringens. Därför räcker inte Mona Sahlins avståndstagande från att regera med direkt eller indirekt stöd från Sverigedemokraterna. Även hon måste svara på hur landet ska styras om Sd blir vågmästare. Och svaret är av allt att döma att det i så fall måste till en uppgörelse över blockgränsen för att undvika kaos.

  • Twitter
  • Facebook
  • del.icio.us

Foton på personer i texten Har du fler bilder? Bidra till Flickr-gruppen!

Fredrik Reinfeldt

Fredrik Reinfeldt

Fredrik Reinfeldt

Fredrik Reinfeldt

Fredrik Reinfeldt

Fredrik Reinfeldt

Fredrik Reinfeldt

Fredrik Reinfeldt

Fredrik Reinfeldt

Fredrik Reinfeldt

Fredrik Reinfeldt

Fredrik Reinfeldt

Fredrik Reinfeldt

Fredrik Reinfeldt

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

Mona Sahlin

    3 kommentarer

  • bob skriver:

    Mona Sahlin vill samregera med kommunisterna och anser det ratt.
    Om SD kommer in i riksdagen har dom som andra riksdagspartier mandat att rosta som dom vill

  • [...] riksdagens partier funderar nu antagligen på hur de ska hantera en situation där Sverigedemokraterna inte bra kommer in utan också blir vågmästare. Varken alliansen eller de rödgröna kan i ett sådant läge garantera att det egna samarbetet [...]

  • Lennart A. skriver:

    Efter allt larv och tjat om Sverigedemokraterna, så undrar jag om vi inte längre har åsiktsfrihet och yttrandefriheten kvar i Sverige, eller har alternativt den redan tagits bort.
    De som röstar på Sverigedemokraterna, gör det av ide’ologiska skäl.
    Skall vi börja säga och göra samma sak med Reinfeldt, Björklund, Salin, P.Eriksson med flera, vi tycker inte om er, så försvinn från maktarenan, om man sade så det skulle bli ett ramaskri utav dess nåde.
    och så en sak ni alla makthavare.
    Lär er skilja på Sverigedemokraterna och Nationaldemokraterna, det är en enorm skillnad mellan de två partierna, Vad jag förstått så finns många medlemmar inom Sverigedemokraterna som har sagt en åsikt om och i sina gamla partier som inte partistyrelserna gillat, och fått kicken därifrån och gått över till SD istället.

Nyheter & referat

Filmtoppen: Miljöpartiet värnar om miljön

I Makthavare.se:s och Onyanserats serie av valfilmsrecensioner har turen kommit till miljöpartiet. Bristande orginalitet och dramaturgi, blir omdömet.
Titel: Modernisera Sverige
Regi: Regin är nästintill obefintlig. Man nästan hör regissören säga: ”Gå härifrån hit, släng i flaskan i hålet, bryt av ett ben till, se lite stoltare ut. Du cyklar ju faktiskt istället för att åka bil.” Huvudlinjen med den lilla flickan och spänningen i vad hon egentligen håller på med försvinner [...]

Filmtoppen: Socialdemokrater utan manus

I vår serie av valfilmsrecensioner tar sig denna gång Makthavare.se och vår samarbetspartner Onyanserat an socialdemokraterna. Trots en god idé brister genomförandet.
Titel: Vi kan inte vänta längre
Regi: ”Så jävla soft” sa killen med den ironiska mustaschen och Beyond Retro-tischan. Han lutade sig över sin flickvän, hon med dom ironiska brillorna och Lykke Li-knuten, pussade henne på kinden och fortsatte: ”Jag ska regissera sossarnas valfilm och det bästa av allt är [...]

Riksdagskandidater utan åsikter

Det finns många olika tester på nätet där man kolla vilket partis åsikter som ligger närmast ens egna. Ett av de mer avancerade testen är Valpejl, som presenteras av SVT och Sveriges Radio. Där kan man rent av matcha sina uppfattningar mot enskilda riksdagskandidater som svarat på Valpejls enkät.
Frilansskribenten Isobel Hadley-Kamptz valde att granska vilka kandidater som tyckte minst som henne själv, och fann då May-Britt Landin (folkpartist från Mörbylånga) [...]

Makthavare i andra medier

I Makthavare.se:s redaktion arbetar vi alla ideellt och har ”vanliga” jobb vid sidan av skrivandet och fotograferandet här. Flera, men inte alla, är yrkesverksamma journalister – och gör även reportage på andra håll.
På uppdrag för Nya Affärer intervjuade nyligen Fredrik Wass kd-ledaren Göran Hägglund om entreprenörskap. Bland annat betonade Hägglund vikten av mer satsningar på entreprenörskap i skolan, satsningar på forskning och en översyn av skattenivåerna för företagare. Läs artikeln [...]

Recension av centerpartiets valsilo

En av de mer uppseendeväckande stugorna på Sergels torg i Stockholm är centerpartiets cylinderformade torn i grönt.
Utanför står Susanne Signal och delar ut godis. Susanne är centerpartist och det är därför hon står här. Hon har dessutom tagit del i en utbildning där man bland annat får lära sig om säkerhet och hur man pratar med väljare. Efter den utbildningen kan man stoltsera med titeln ”certifierad valarbetare”. Denna krävs för [...]

Höger mot vänster, två perspektiv på den rödgröna valplattformen

I dag presenterade de rödgröna partierna sin valplattform, som de kallat för regeringsplattform. Men vad innehöll det egentligen? Makthavare.se bad två av sina skribenter ge varsitt perspektiv, från höger respektive vänster.
Anders Eriksson, håller på Team Rödgrönt
”Sverige ska vara ett jämlikt land”, inleds den rödgröna regeringsplattformen som presenterades i dag. Och plattformen utstrålar vilja att använda politikens redskap för att göra detta till verklighet. Vi presenterar innehållet i plattformen på [...]

Få konkreta löften i rödgrön valplattform

Efter att ha pytsat ut politiska utspel i småportioner kunde de rödgröna i dag presentera valplattformen i sin helhet. Den innehåller mycket om vad s, mp och v inte vill, en rad målsättningar och planer – men få konkreta löften.
Nej, några riktigt klara besked finns inte att hämta i manifestet. Det är vaga formuleringar om målsättningar och spretande ambitioner. Häng med i vår snabbgenomgång:
Ungdomsarbetslösheten ska bekämpas med ett Ungdomsavdrag [...]

<< Läs fler inlägg

mikroblogg

Timell nobbar Reinfeldt och Borg

TV4-profilen Martin Timell skulle i dag ha medverkat vid ett kampanjmöte för ROT-avdraget tillsammans med Fredrik Reinfeldt och Anders Borg. Nu har han ändrat sig, rapporterar Dagens Media.

Mentometer-app under valvakan?

Sedan förra veckan har det gått att ladda ner appen Mentometer till din Iphone. TV4 står som avsändare och gissningsvis kommer vi att få se en integration i kanalens valbevakning framöver. Appen är enligt uppgift utvecklad av TV4 Expressen MobilAB med Josefine Granding Larsson i spetsen. Appcorn har stått för produktionen.

Många skolkar från förtroendeuppdrag

En granskning som DN gjort visar att en tredjedel av de över 100 riksdagsledamöter som är förtroendevalda även i sina hemkommuner är inte ens med på hälften av fullmäktigemötena. Sven-Erik Österberg och Urban Ahlin är några av de som skolkar mest. DN:s Henrik Brors menar att när rikspolitiker ”lämnar den kommunala stolen tom minskar inte bara antalet förtroendevalda utan riskerar också att öka politikermissnöjet”.

Rödgröna överenskommelser

I veckan har de rödgröna presenterat tre delar av deras gemensamma valmanifest, som finns att läsa på deras hemsida. Vi på Makthavare.se kommer att återkomma med en djupare analys av manifestet när det finns presenterat i sin helhet.