Centerpartiet har lanserat ett 020-nummer, på vilket man kan ringa och lyssna på Maud Olofssons bok. Olofssons bok har redan recenserats på Makthavare.se av Peter Santesson, så för att bygga på den utmärkta analysen kan vi tillägga att ljudkvalitén över telefonluren känns sådär, men att syftet med dagens viktiga meddelande från centerpartiets pressavdelning är uppnått. Vi har skrivit om det.
Moderata talespersoner
Fredrik Reinfeldt presenterade tillsammans med Per Schlingmann vid en pressträff i dag moderaternas nya talespersoner. Flera av dem är redan talespersoner, men några nya namn fanns också med. Däribland Filippa Reinfeldt, som är sjukvårdslandstingsråd i Stockholms läns landsting – som nu även får uttala sig för partiet i sjukvårdsfrågor generellt.
TT rapporterar att ett annat nytt namn är EU-nämndens ordförande Anna Kinberg Batra som blir talesperson i energifrågor. Oskar Öholm får hand om ungas villkor, Bengt-Anders Johansson landsbygdsfrågor och Lars Hjälmered högre utbildning.
De andra talespersonerna är:
Bistånd/utvecklingspolitik: Gunilla Carlsson
Brottsbekämpning: Beatrice Ask
Ekonomi och skatter: Anders Borg
Försvar: Sten Tolgfors
Handelspolitik: Ewa Björling
Integration/migration: Tobias Billström
Infrastruktur: Jan-Evert Rådhström
Internet/teknikutveckling: Henrik von Sydow
Jobb och arbetsmarknad: Sven Otto Littorin
Jämställdhet: Hillevi Engström
Klimat/miljö/energi/mat: Sofia Arkelsten
Kultur (inklusive idrott): Lena Adelsohn Liljeroth
Företagande, entreprenörskap och näringspolitik: Tomas Tobé
Pensioner, socialförsäkring: Cristina Husmark Pehrsson
Social- och familjepolitik samt förskola: Ulf Kristersson
Skola (grundskola, gymnasium): Margareta Pålsson
Utrikespolitik: Carl Bildt
Äldre: Margareta B Kjellin
Makthavare.se vill gärna påminna om att ovan nämnda Henrik von Sydow tidigare pekats ut som ”Stjärnan bland de unga moderata riksdagsledamöterna”. Hans frukostseminarieserie under hösten om IT, nätet och upphovsrätten ”stack ut som ett av få bevis på att andra än Anders Borg kan tänka om och nytt vad gäller den moderata sakpolitiken”.

















4 kommentarer
Vill ni ha hjälp att få Wikin att funka?
Bådar inte gott för sanningshalten i utsagorna.
Hanif, tack för erbjudandet – men nu tror jag att vi löst problemet.
[...] utsågs Sofia Arkelsten till talesperson i klimat-, miljö-, energi- och matfrågor för moderaterna. Hon har sedan dess lanserats som [...]